Manufacturer of a wide range of products which include olsen hegar needle holder, debakey scissors curved, jemison-reynolds surgical scissors, liston knife, mayo scissors tc and stainless steel episiotomy scissor.
₹ 320 / Piece Get Latest Price
| Type | Mayo Hegar |
| Length | 8 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Curvature | Curved |
| Size | 14 cm |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Curved |
| Tip Type | Sharp Sharp |
| Length | 20 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Handle Type | Ring |
| Brand | Downz |
| Usage | Microsurgery |
| Sterility | Non Sterile |
| Reusability | Reusable |
| Country Of Origin | Pakistan |
| Application | Hospital |
| Type | Scissors |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Straight |
| Tip Type | Sharp Sharp |
| Length | 9 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Type | Surgical Scissors |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Categories | Cutting Instruments |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Blade Type | Straight |
| Length | 16 cm |
| Edge Type | Plain |
| Blade | Curved |
| Tip Type | Sharp Blunt |
| Usage | Cardiac, General Surgery, Gynecology |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Partially Gold |
| Autoclavable | Yes |
| Country of Origin | India |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Curved |
| Tip Type | Sharp Blunt |
| Length | 13 cm |
| Blade Shape | Braun Stadler |
| Finish | Matte |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Obstetrics |
| Reusability | Reusable |
| Sterility | Non Sterile |
| Country Of Origin | India |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Type | Surgical Scissors |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Angled |
| Angle | 25 Degree |
| Length | 18 cm |
| Jaw Type | Micro |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Product Type | Surgical Scissor |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Length | 4 inch |
| Scissor Type | Straight |
| Usage | Ophthalmology |
| Material | Stainless Steel |
| Usage Type | Reusable |
| Brand | Downz |
| Mode | DTC-101-10S |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Use | Hospital |
| Brand | Downz |
₹ 2600 / Piece Get Latest Price
| Holder Type | Without Lock |
| Handle Type | Ring Handle |
| Tip Shape | Curved |
| Length | 6 inch |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Type | Surgical Scissors |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Type | Surgical Scissors |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Overall Length (Inch) | 8 Inch |
| Blade Width (mm) | 10-20 mm |
| Application | Hospital |
| Color | Silver |
| Material | Steel |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Overall Length (Inch) | 7 Inch |
| Blade Width (mm) | 10-15 mm |
| Material | Steel |
| Color | Silver |
| Application | Hospital |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Surgical Scissor |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Type | Brain Knife |
| Length | 6 inch |
| Application | Hospital |
₹ 260 / Piece Get Latest Price
| Categories | Holding Instruments |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Brand | Downz |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Type | Scalpel Blade |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Type | Surgical Scissors |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Length | 6 Inch |
| Color | Silver |
| Type | Amputation Knife |
Shalika Angral (PARTNERSHIP)
Bronz Surgical Co.
W M 3 Basti Guzan
Jalandhar - 144002, Punjab, India