Providing you the best range of turner warwick scissor, parkeranal instrument and bipolar cable with effective & timely delivery.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Straight |
| Tip Type | Fine Tip |
| Length | 9 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Usage | Surgery |
| Application | Hospital |
| Model No | DE-105-5 |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | 5 |
| Application | Hospital |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 16 cm |
| Brand | Downz |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are the leading supplier of Parkeranal Instrument made available to our clients at competitive prices.
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Cable length | 1.5 meter |
| Length | 1-2 Meter |
| Material | PVC |
| Color | Grey |
| Power | 110/220 V |
Minimum order quantity: 2 Piece
A bipolar cable is a specialized medical cable that serves as the connection between an electrosurgical generator and a bipolar instrument, such as forceps or scissors, during surgical procedures. It transmits controlled electrical energy to two separate electrodes on the instrument, which are held together to precisely cut tissue or coagulate (seal) blood vessels. This focused current delivery, known as bipolar electrosurgery, minimizes thermal damage to surrounding tissues, enhancing patient safety and surgical precision
Shalika Angral (PARTNERSHIP)
Bronz Surgical Co.
W M 3 Basti Guzan
Jalandhar - 144002, Punjab, India