Leading Manufacturer of cushing vein instrument, deaver baby instrument, richardson instrument, single & double hook instrument, richardson eastman instrument and danhill instrument from Jalandhar.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Application | Hospital |
| Power Source | Battery |
| Imaging Color | White |
| Usage Area | Hospital |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Scalple Handles |
| Size (cm) | 14 cm |
| Weight | Up to 300 g |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Downz |
| Device Type | Handheld |
| Light Source | Infrared |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Forceps |
| Application | Hospital |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Reusable |
| Product Form | Set / Kit |
| Size | 30 cm |
| Categories | Retractors |
| Material Grade | 304 |
| Tip Type | Curved |
| Brand | Downz |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Retractor |
| Application | Hospital |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 20 cm |
| Brand | Downz |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Type | Scalple Handles |
| Size (cm) | 24 cm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Surgical |
| Usage Type | Single Use |
| Material | Stainless Steel |
| Sterility | Non Sterile |
| Brand | Downz |
| Size | 18 cm |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Application | Hospital |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Scalple Handles |
| Size | 25 cm |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Brand | Downz |
| Size | 16 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Type | Scalple Handles |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Type | Curved |
| Size | 6 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Teeth | 2x3 teeth |
| Usage | Reusable |
| Finish | Satin |
| Application | Hospital |
| Size (cm) | 24 |
| Handle type | Ring handle |
| Sterility | Sterile EO |
| Brand | Downz |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Blade width | 80 mm |
| Blade type | Curved |
| Perforation | Solid blade |
| Material grade | SS 410 |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Size (cm) | 27 |
| Usage | Reusable |
| Application | Hospital |
| Length | 10 |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Blade size | 8x22 mm |
| Blade bend | Standard bend |
| Handle type | Hollow handle |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Scalple Handles |
| Size (cm) | 21 cm |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Prong type | Single prong |
| Prong tip | Sharp |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Size | 20 cm |
| Brand | Downz |
Minimum order quantity: 2 Piece
Shalika Angral (PARTNERSHIP)
Bronz Surgical Co.
W M 3 Basti Guzan
Jalandhar - 144002, Punjab, India