Manufacturer of a wide range of products which include doyen scissors surgical, mixter artery forceps, rochester pean forceps, sims utrine scissors, engl model forceps and lahey cholecystectomy forceps.
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Straight |
| Tip Type | Sharp Blunt |
| Length | 9 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Handle Type | Ring |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Size | 17 cm |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Type | Straight |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 6, 7, 8, 9 10, inch |
| Finish | Matte |
| Application | Hospital |
| Brand | Downz |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Size | 6, 8 inch |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Curved |
| Tip Type | Sharp Blunt |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 22 cm |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Type | Tissue |
| Shape | Curved |
| Tip Configuration | With Teeth |
| Sterile Or Non Sterile | Reusable |
| Size | 3.5 inch |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Brand | Downz |
| Size | 7,9 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 5, 6, 7, 8, 10 inch |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Size (CM) | 17 |
| Application | Hospital |
| Type | Scalple Handles |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 6, 8 inch |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Total Length | 6 inch |
| Grip Type | Metal Grip |
| Blade Type | Curved |
| Handle Material | Plastic |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 30 cm |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Curved |
| Tip Type | Sharp Sharp |
| Length | 9 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Size | 22 cm |
| Brand | Downz |
| Country Of Origin | Pakistan |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Size | 20 cm |
| Application | Hospital |
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Brand | Downz |
| Size | 4, 5, 6 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Operating |
| Blade Type | Curved |
| Length | 20 cm |
| Tip Type | Sharp Sharp |
| Material | Stainless Steel |
| Edge Type | Serrated |
| Size | 20 cm |
| Autoclavable | Yes |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Length | 4 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Tip Shape | Round |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 228 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 6, 7 inch |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Shape | Double Curved |
| Handle Type | Straight Handle |
| Teeth Configuration | 1 x 2 |
| Length | 10 inch |
| Weight | 185 g |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | German Matt Finish |
| Working Length | 8 inch |
| Application | Hospital |
| Type | Forceps |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Type | Hysterectomy Forceps |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Size | 15 cm |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Tip Type | Toothed |
| Length | 5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Size | 6,7 inch |
| Brand | Downz |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Application | Hospital |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Application | Hospital |
| Size | 14 cm |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Hospital, Clinical |
₹ 585 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
Shalika Angral (PARTNERSHIP)
Bronz Surgical Co.
W M 3 Basti Guzan
Jalandhar - 144002, Punjab, India