Providing you the best range of cusco vaginal speculum, hernia ring retractor, beckmann adson instrument, pozzi self retaining abdominal retractor, adson mostoid retractor and collin retractor with effective & timely delivery.
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Size | Large |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Reusable |
| Blade Type | Graves Curved |
| Finish | Matt |
| Brand | Bronz Surgical |
| Type | Cusco Retractor |
| Color | Silver |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Application | Hospital |
| Teeth type | Sharp teeth |
| Type | Scalple Handles |
| Brand | Downz |
| Size | 30 mm |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Model type | Beckman |
| Application | Cardiology, Hospital, ENT Surgery |
| Locking type | Ratchet lock |
| Material | Stainless Steel |
| Size (cm) | 31 cm |
| Material grade | SS 410 |
| Finish | Matt finish |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Model type | Abdominal frame |
| Teeth type | Blunt teeth |
| Jaw length | 80 mm |
| Locking type | Ratchet lock |
| Material grade | SS 410 |
| Brand | Bronz Surgical |
| Finish | Matt finish |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Categories | Retractors |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Model type | Weitlaner |
| Application | Cardiology, Hospital |
| Teeth type | Sharp teeth |
| Locking type | Screw lock |
| Material | Stainless Steel |
| Material grade | SS 410 |
| Finish | Matt finish |
| Brand | Downz |
| Size | 26 cm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Size | 98 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Application | Hospital |
| Size | 58 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
₹ 455 / Piece Get Latest Price
| Brand | DOWNZ |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 8 inch |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Type | Magill Retractor |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Application area | General surgery |
| Usage | Reusable |
| Country of origin | Pakistan |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Grave Retractor |
| Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Type | Table mounted |
| Application area | General surgery |
| Blade width | Up to 10 mm |
| Length | Up to 150 mm |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Size | 55x25 mm |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Frame size | Pediatric large |
| Blade set | Standard blades |
| Opening width | 120 mm |
| Center blade width | 40 mm |
| Locking type | Ratchet lock |
| Material grade | SS 410 |
| Finish | Matt finish |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Application | Hospital |
| Centre Blade | 47x80 mm |
| Clamp Size | 14/8 mm |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Frame size | Large |
| Blade set | Standard blades |
| Center blade width | 40 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Color | Silver |
| Type | Balfour Retractor |
| Centre Blade | 48x82 mm |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Type | Semm Retractor |
| Application area | Abdominal |
| Blade width | Above 60 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Length | Above 300 mm |
| Material grade | SS 410 |
| Usage | Reusable |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Length | 10 Inch |
| Packaging Type | Pack |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Downz |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bronz Surgical |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Dimension | 10x350 mm, 10x400 mm |
| No of Blades | 2 Fenestrated Blades |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Size | 80 cm |
Shalika Angral (PARTNERSHIP)
Bronz Surgical Co.
W M 3 Basti Guzan
Jalandhar - 144002, Punjab, India