Manufacturer of a wide range of products which include micro scissors, vannas micro surgical scissors, micro surgical scissor, vannas capsulotomy scissors and vannas micro scissors.
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Angled |
| Length | 9 cm |
| Finish | Matte |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Brand | Downs |
| Material Grade | SS304 |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4800 / Piece Get Latest Price
| Blade Shape | Straight |
| Blade Type | Micro |
| Tip Type | Sharp Sharp |
| Scissor Length | 110 mm |
| Handle Type | Spring Handle |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Hospital, Clinic |
| Brand | Downs |
| Finish | Matte |
| Color | Silver |
| Type | Surgical Scissors |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Usage | Ophthalmic |
| Blade Type | Curved |
| Length | 15 cm |
| Tip Type | Fine Tip |
| Handle Type | Ring Handle |
| Edge Type | Micro Serrated |
| Autoclavable | Yes |
| Weight | 10-15 gm |
| Application | Hospital |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 10 cm |
| Type | Scissors |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Blade Shape | Curved |
| Blade Type | Micro |
| Tip Type | Sharp Sharp |
| Scissor Length | 90 mm |
| Handle Type | Ring Handle |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Hospital |
| Finish | Matte |
| Color | Silver |
| Length | 8 cm |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Material | Stainless steel |
| Brand | Downs |
| Usage | Hospital |
| Material Grade | SS304 |
Shalika Angral (PARTNERSHIP)
Bronz Surgical Co.
W M 3 Basti Guzan
Jalandhar - 144002, Punjab, India