Offering you a complete choice of products which include manual strully scissor, mcindo scissor, schmieden tailor scissor, potts smith scissors, mayo hegar scissor and konig favoloro scissors.
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Length | 8 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Straight |
| Tip Type | Sharp Sharp |
| Length | 9 cm |
| Finish | Matte |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Country Of Origin | Pakistan |
| Size | 7 inch |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Bent |
| Blade Length | 7 inch |
| Blade Type | Serrated Edge |
| Usage Area | Upholstery |
| Surface Finish | Matte Finish |
| Total Length | 8 inch |
| Handle Material | Steel |
| Country of Origin | India |
| Size (Inch) | 7 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Angled |
| Angle | 45 Degree |
| Length | 7INCHES |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Finishing | Polished |
| Usage | Vascular |
| Handle Type | Ring |
| Material Grade | SS304 |
| Reusability | Reusable |
| Country Of Origin | India |
| Color | Silver |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Size | 5-10 inch |
| Application | Hospital |
₹ 910 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Surgical Scissor |
| Tip Type | Curved |
| Length | 7 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Surgical |
| Handle Type | Offset Handle |
| Finish | Matt Finish |
| Sterility | Non Sterile |
| Reusable | Reusable |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Size (Inch) | 17 cm |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 585 / Piece Get Latest Price
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Size (Inch) | 25 cm |
Shalika Angral (PARTNERSHIP)
Bronz Surgical Co.
W M 3 Basti Guzan
Jalandhar - 144002, Punjab, India