Our range of products include fine artery forceps, uro tangential forceps, wertheim cullen forceps, dandy artery forcep, micro halstead mosquito artery forceps and atraugrip atraumatic intestinal clamp.
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Type | Straight |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 8, inch |
| Jaw pattern | Fine serrated |
| Usage | Reusable |
| Finish | Matte |
| Brand | Downz |
| Lock type | Ratchet |
| Handle type | Ring handle |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Type | Tissue |
| Shape | Curved |
| Tip Configuration | With Teeth |
| Size | 26 cm |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Matt |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Type | Dissecting |
| Shape | Curved |
| Sterile Or Non Sterile | Non-Sterile |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 14 cm |
| Color | STEEL FINISH |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Type | Straight |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 6, 7, 8, 10 inch |
| Jaw pattern | Fine serrated |
| Usage | Reusable |
| Finish | Matte |
| Brand | Downz |
| Sterility | Sterile EO |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Jaw Type | Doyen |
| Instrument Length | 200 mm |
| Curvature | Straight |
| Surface Finish | Matte |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Type | Atraumatic Intestinal Clamp |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Tip Type | Toothed |
| Length | 6 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Use Area | General Surgery |
| Curvature | Straight |
| Color | Silver |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 228 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Color | Silver |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 292 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Type | Clamp |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Type | Vascular Clamp |
| Length | 10 inch |
| Curvature | Curved |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Jaw Surface | Smooth |
| Usage | Reusable |
| Application | Hospital |
| Country Of Origin | Pakistan |
| Size | 9 inch |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Brand | Downz |
| Color | Silver |
₹ 585 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size/Dimension | HOLD THE SPONGE FIRMLY WITHOUT DAMAGING IT RATCH |
| Color | Silver |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Tip Type | Toothed |
| Length | 6 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Pattern | Adson |
| Use Area | Neuro, General Surgery |
| Size | 6 inch |
| Brand | Downz |
| Finish | Satin |
| Sterility | Non Sterile |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 292 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Color | Silver |
| Application | Hospital |
₹ 2600 / Piece Get Latest Price
| Application | Hospital |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Rectal Clamp |
Lloyd Davis Sigmoid Anastomosis Forceps Size: 315 mm Sigmoid Anastomosis Forceps
Its also know as Lloyd Davis Sigmoid Anastomosis Clamp is designed for use in some cardiothoracic surgeries. This clamp has a wide variety of uses but is mainly Used in gut resection and anastomosis. Additionally, this instrument features ring handles that allow a comfortable and easily maneuverable grip as well as hook shaped jaws that can be stably affixed to a vessel or even a gut loop during anastomotic connections.
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
| Type | Surgical Forceps |
| Size | 6, 7, 8, 10 inch |
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Brand | Downz |
| Size | 7 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
₹ 2600 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Size | 6, 7, 8, 10 inch |
| Brand | Downz |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Hospital |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Scissor Type | Angled |
| Tip Type | Sharp Blunt |
| Length | 16 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Gynecology, Labor Room, Obstetrics |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Size | 15 cm |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2340 / Piece Get Latest Price
| Type | Artery Clamp |
| Length | 5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Application | Hospital |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 455 / Piece Get Latest Price
| Tip Type | ROUND |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Downz |
| Use Area | General Surgery |
| Curvature | Straight |
| Color | Silver |
| Finish | Matte |
| Autoclavable | Yes |
| Application | Hospital |
Minimum order quantity: 1 Piece
Shalika Angral (PARTNERSHIP)
Bronz Surgical Co.
W M 3 Basti Guzan
Jalandhar - 144002, Punjab, India